• Anasayfa
  • Meme Hastalıkları
  • Dijital Mamografi

Dijital Mamografi

Dijital Mamografi

Memenin düşük dozda X-ışınları kullanılarak yüksek kontrastlı ve çözünürlüklü filmlerinin çekildiği özel bir tetkiktir. Başlıca amacı meme kanserinin teşhis ve takibidir. 40 yaşından başlayarak her iki yılda bir ve 50 yaşından sonra yılda bir, tanı amaçlı Mammografi önerilmektedir. Dijital Mammografi, mammografik görüntünün klasik film yerine yüksek çözünürlüklür bir kasete ve bilgisayara aktarılabilmesi, normal Mammografiye göre daha düşük radyasyon içermesi, filmlerin tekrar gerektirmemesi, değişik kontrast ayarlarında görüntünün incelenebilmesi gibi avantajlar içermektedir.

Mammografi incelemesi için özel bir hazırlık gerekmez. Ancak adet dönemlerinde memelerde hassasiyet olabildiğinden incelemenin adet tarihinden bir hafta yapılması faydalı olabilir. Ayrıca inceleme günü koltuk altı deodorant, pudra veya losyon sürülmemesi önerilir. Daha önceden yapılmış Mammografi filmleri ve Meme Ultrasonlarınızı mutlaka yanınızda getirmeniz gerekmektedir. Meme incelemeleri bir önceki tetkik ile karşılaştırmalı olarak takip edilen bir süreçtir. Önceki filmler ile karşılaştırıldığında yeni filmlerdeki bilgiler daha kesin hale getirmektedir.

Mammografi, gebelere ve gebelik ihtimali bulunanlara yapılmaz. Ayrıca emziren annelere ve 25 yaşından küçüklere yapılması sakıncalı olabilir.


Tarama Mamografisi

Tarama mamografisi Nedir?

tarama mamografisi

Mamografi hiçbir şikayeti olmayan kadınlarda herhangi bulgu ortaya çıkmadan meme kanserini saptayarak meme kanserinden ölümlerin azalmasını sağlayabilen tek kanıtlanmış görüntüleme yöntemidir.

Tarama mamografisi programının amacı meme kanserinde ölüm oranlarının düşürülmesi ve ortalama yaşam süresinin uzatılmasıdır.

Meme kanseri tanısında pek çok görüntüleme yöntemi kullanılabilmekle birlikte, tarama amaçlı en etkin görüntüleme yöntemi olarak halen mamografi kullanılmaktadır.


Tanısal Mamografi

Mamografi, mammografi, bakırköy, meme biyopsisi, meme kanseri, memegrafi, meme ultrasonu, memede kitle, fibroadenom, renkli ultrason, doppler

Mamografi genel anlamda meme kanseri taraması için kullanılmakta ise de meme şikayetleri olan olgularda tanı amaçlı da kullanılabilmektedir.

Memede elinize gelen bir kitle ya da memenizde ağrı olduğunda sizden meme ultrasonografisi çektirmeniz istenebilir.

Meme ultrasonografisi neticesinde tetkiki yapan radyoloji uzmanı size ek olarak mamografik inceleme yaptırmanızı da önerebilir.

Bazen ek olarak meme MR ile de ileri inceleme gerekebilmektedir.

Tüm bu tetkikler doktorunuz ve sizin incelemelerinizi yapan radyoloji uzmanının önerileri doğrultusunda yapılacaktır.

Spektromar

A. Fişekhane Cad. No:60A-1
Bakırköy 34410
İstanbul / Türkiye

Spektromar

T. +90 (212) 570 72 85
F. +90 (212) 543 91 13

TIBBİ TAHLİL LABORATUVARI


Bireysel Test Sonuçları
Kurumsal İşlemler

Apertura de cuenta bet365.es