MYCOBACTERİUM TUBERCULOSİS KÜLTÜRÜ, Balgam

Testin Adı:MYCOBACTERİUM TUBERCULOSİS KÜLTÜRÜ, Balgam
Sinonim:tüberküloz, verem, mikobakteri, mikobakteri kültürü, tbc kültürü, verem basili, BACTEC MGIT, verem kültürü, Löwenstein – Jensen
Çalışma Zamanı:Pazartesi,Salı,Çarşamba,Perşembe,Cuma,Cumartesi
Sonuç Verme Zamanı:45 gün sonra 18:00
Numune Türü:Balgam, Soğuk
Numune Miktarı:5 Mililitre
Numune Kabı:Steril kap/tüp
Numune Özellikleri:• Tercihen üç gün fakat en az 24 saat arayla ve birbirini takip eden günlerde, derin kuvvetli öksürükle alt solunum yollarından gelen kıvamlı sabah ilk balgam örneği 5-10 ml alınmalıdır. • Hastaya steril bir kap sağlanmalıdır. Hasta ağzını distile su veya saf su ile çalkaladıktan sonra balgam alınmalıdır. Ağzı çalkalamak için musluk suyu kullanılmamalıdır. Kirlenme riskinin artması nedeniyle büyük su soğutucusu sebilleri uygun değildir. • Tükürük ve burun salgılarından kaçınılmalı ve hasta bu durum hakkında uyarılmalıdır. Hastalar nazal pasajlarını boğazlarının arkasına temizlememeli ve bunu balgam örneği olarak sunmamalıdır. Numuneler asla biriktirilmemelidir. • Toplanan balgamın kalitesi kontrol edilmeli ve sadece tükürük değil balgam olduğundan emin olunmalıdır. • Yoğun kan içeren örneklerde üreme inhibe olabilmektedir.
Son Numune Kabul Saati:18:00
Hastanın Hazırlanması:Balgam çıkarmayı kolaylaştırmak için hastaya öncesinde bol su içmesi tavsiye edilir.
Çalışma Yöntemi:Kültür
Kullanımı:Başta Mycobacterium tuberculosis complex olmak üzere infeksiyon etkeni olan mikobakterileri üretmek ve tür tanımlamalarını yapmaktır.
Numune Stabilite Özellikleri:Buzdolabı(2-8 °C) 7 Gün
Lab. Kodu:3890
SUT Kodu:906170